Publikujemy apel Wicestarosty Dariusza Piątkowskiego do Burmistrza Jacka Stolarskiego

Szanowny Panie Burmistrzu, jako samorządowiec i członek Zarządu Jednostki Samorządu Terytorialnego wyższego szczebla apeluję do Pana o zaprzestanie opisywania w gminnej samorządowej gazecie „Życie Grójca” radnych Rady Powiatu Grójeckiego w sposób obraźliwy, szkalujący i kłamliwy. Ta nieuzasadniona nagonka medialna na pograniczu mowy nienawiści nie powinna mieć miejsca w gazecie samorządowej. Pragnę przypomnieć, że gazeta ta jest wydawana za pieniądze mieszkańców gminy Grójec, czyli pieniądze publiczne i powinna z szacunkiem odnosić się do wszystkich mieszkańców, łącznie z tymi, którzy na Pana nie głosowali.

Jako mieszkaniec i podatnik gminy Grójec apeluję o zachowanie standardów w przekazie medialnym, jak przystało na miesięcznik kulturalno-informacyjny.
„Zadaniem dziennikarza jest służba społeczeństwu i państwu”. Taki zapis znajduje się w ustawie Prawo prasowe, która określa obowiązki i prawa dziennikarzy, redaktorów i wydawców oraz uprawnienia odbiorców, czytelników i osób udzielających informacji. Dziennikarz jest obowiązany zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło. Dziennikarze powinni w swojej pracy kierować się prawdą i zasadą obiektywizmu, nie można manipulować informacjami i wprowadzać w błąd opinii publicznej, należy sprawdzać prawdziwość zdobytych informacji, a relacjonowanie faktów oddzielać od komentarza.

Oczywiście Konstytucja gwarantuje wolność słowa, wolność prasy, wolność wypowiadania swoich poglądów oraz wolność rozpowszechniania informacji, zakazuje stosowania cenzury prewencyjnej. Stawia jednak granicę wskazując, że nie wolno naruszać dóbr osobistych (godności, czci, integralności fizycznej, zdrowia, prawa do prywatności, życia intymnego człowieka itd.), co w gazecie samorządowej „Życie Grójca” ma często miejsce.

Jako osoba zasiadająca we władzach Powiatu Grójeckiego, jestem przygotowany na krytykę i przyjmuję ją z pokorą, ale wtedy, kiedy jest ona uzasadniona poprzez fakty i argumenty. Liczę, że przyjmie Pan ten apel ze zrozumieniem i zareaguje w odpowiedni sposób - jak przystało na Burmistrza - dla współpracy i dobra naszej małej Ojczyzny.

Z poważaniem
Wicestarosta
Dariusz Piątkowski

Kategoria: