Sadownictwo

Nie pauzuj po 50-tce!

Tycie z powietrza, „mgła mózgowa”, rozdrażnienie, uderzenia gorąca, zwiększone ryzyko chorób metabolicznych i układu krążenia… to tylko niektóre problemy, z jakimi mierzą się kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Poza tzw. hormonalną terapią menopauzalną (HTM), ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia ma styl życia i sposób odżywiania. Holistyczne podejście do menopauzy zmniejsza konsekwencje z nią związane, a kobieta zamiast pauzować, może realizować swoje plany.

Sprzymierzeńcem menopauzy są rośliny

Kategoria: 

Interwencja Związku Sadowników

W związku z występującymi przymrozkami na terenie całego kraju Związek Sadowników RP zwrócił się do Premiera z prośbą o pilną reakcję i jak najszybsze szacowanie strat oraz maksymalne uproszczenie procedury szacowania strat przez tzw. gminne komisje klęskowe.
Domagamy się:
-uruchomienia nadzwyczajnej formy pomocy dla polskich gospodarstw zwłaszcza, że był ogromny problem z -ubezpieczaniem upraw od przymrozków.
-Z uwagi na problemy z działaniem systemu ubezpieczeń dotowanych domagamy się radykalnych zmian tego systemu

Kategoria: 

PROTEST JEST UZASADNIONY

Niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej od kilku tygodni trwają protesty rolników. Dwoma głównymi ich przyczynami są założenia Zielonego Ładu, a zwłaszcza wynikające z nich ograniczenia stosowania środków ochrony roślin oraz napływ towarów rolnych z Ukrainy i załamanie przez to cen skupu na niektórych rynkach. Oba te zagrożenia są wynikiem błędnej polityki prowadzonej przez Brukselę, w tym szczególnie firmującego ją Komisarza ds. Rolnictwa.

- Obawy protestujących są słuszne i dlatego włączyli się w nie także rolnicy z Polski.

Kategoria: 

Którym gatunkom owoców przybyło najwięcej konsumentów? – analiza listopad 2023 do listopada 2022 r.

W porównaniu do listopada 2022 o połowę wzrosła liczba konsumentów przetworów z czarnej porzeczki, truskawek o raz przetworów z aronii. W liczbach bezwzględnych liczba konsumentów tych gatunków wzrosła o 6,8 mln konsumentów. Liderem w tej kategorii śliwka.

Analizie poddano dane za listopad - ostatnie dostępne w tym roku dane dotyczące konsumpcji. W porównaniu do listopada 2022 r. spożycie przetworów z czarnej porzeczki wzrosło o 57%, truskawek i ich przetworów o 47%, a przetworów z aronii o 46%.

Kategoria: 

Które owoce jedliśmy w listopadzie najchętniej?

Najpopularniejszym owocem jesieni jest jabłko. Jest dostępne przez 12 miesięcy - przypomina dr Tomasz Lipa, sadownik, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, członek Core Teamu. Kantar na dalszych miejscach wymienia śliwki, gruszki, borówki i maliny. W porównaniu do października na tym samym poziomie utrzymało się spożycie borówek, przetworów z czarnej porzeczki i z aronii. 

Kategoria: 

Strony