100 LAT NIEPODLEGŁEJ W ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH

100 LAT NIEPODLEGŁEJ W ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO W GRÓJCU.
W całej Polsce z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości odbyło się setki różnych uroczystości, w których wzięły udział miliony Polaków. Tę niezwykłą rocznicę świętowano w wielkich metropoliach, średnich miastach, małych miasteczkach jak również w naszej szkole. Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu bardzo starannie przygotowali się do obchodów. Już w październiku tworzyliśmy plakaty dotyczące naszego kraju i jego historii. I tak powstała imponująca galeria prac plastycznych. Ćwiczyliśmy sumiennie śpiewanie hymnu i w piątek, 9 listopada 2018 r. przyłączyliśmy się do akcji „Rekord dla Niepodległej”, o godz. 11:11 wspólnie zaśpiewaliśmy 4 zwrotki, z pamięci, hymnu narodowego. Z okazji 100-lecia, powstał Kodeks Młodego Patrioty, który uczniowie zadeklarowali się respektować w swoim codziennym życiu.
W czwartek 8 listopada , już trzeci raz wzięliśmy udział w Rajdzie Niepodległościowym, poznając lepiej historię naszego miasta.         Uczniowie zostali podzieleni na 4 drużyny i przyjęli nazwy: Orły, Niepokonani, Szare Berety i Szare Szeregi. Zadaniem przedrajdowym drużyn było przygotowanie biało-czerwonych kotylionów oraz zakup znicza. Przed wyruszeniem w teren każda drużyna została zapoznana z wydarzeniami związanymi z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Wszyscy otrzymali instrukcje i zadania do wykonania w terenie. Drużyny odwiedziły: Pomnik Józefa Piłsudskiego, Pomnik na Placu Wolności, Grób Poległych Żołnierzy na Cmentarzu Nowym, tablicę znajdującą się na budynku PSP nr 1 oraz plac przy kościele św. Mikołaja z pomnikiem P. Skargi i zabytkową dzwonnicą. Warunkiem przejścia z punktu do punktu było wykonanie zadania o tematyce historycznej (krzyżówka, puzzle, fotografia, uzupełnianie luk w tekście). W grze liczył się także czas pokonania trasy. Po powrocie do szkoły na uczniów czekały przekąski.
W piątek, 9.11, w galowych strojach kontynuowaliśmy obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. We wspólnej zabawie „Szansa na sukces” śpiewaliśmy żołnierskie i patriotyczne piosenki, wysłuchaliśmy wierszy o tematyce patriotycznej w mistrzowskiej recytacji naszych uczniów oraz o 11.11 odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.
Na zakończenie szkolnych obchodów każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom.
Te bardzo miłe, radosne dni w naszej szkole osłodziły nam produkty firmy Chaber z Belska Dużego oraz Spółdzielni Jedność w Grójcu, którym serdecznie dziękujemy.

Info ZSS Grójec
B.Lipińska

Kategoria: