Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie.
21 listopada obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To dzień dobrych uczynków i dobrych emocji. Święto to wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, obchodzone jest od 1973r., kiedy dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zachęcić wszystkich, aby na przekór zaistniałego konfliktu zbrojnego pomiędzy Egiptem a Izraelem, zaprezentować pozytywne nastawienie. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Pomysł życzliwości miał przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.
Polska włączyła się do tych obchodów w 2006r. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.
Życzliwość, serdeczność sprawiają, że życie staje się przyjemniejsze i łatwiejsze. Nasze postawy, do jakich zachęcają nas takie dni to, m.in. uśmiech, dobre słowo, uścisk, pomoc.
To prawda, że tylko pozytywne emocje, zachowania są zaraźliwe. Życzliwość rodzi życzliwość i w Dniu Życzliwości możemy się przekonać, że życzliwość naprawdę sprawia przyjemność !!!
Bądźmy życzliwi nie tylko jeden dzień w roku, ale przez cały rok, bo...
"Naprawdę tym, czego duch świata od nas oczekuje, nie jest wcale sprawiedliwość, ale życzliwość" /L. Kołakowski/
W tym roku z inicjatywy Szkolnego Koła Wolontariatu Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie obchodziła Dzień Życzliwości
i Pozdrowień. Celem akcji zainicjowanej w szkole było: kształtowanie postawy wzajemnej życzliwości, rozwijanie empatii, prawidłowych relacji międzyludzkich
i stwarzanie okazji do przeżywania przyjemnych uczuć.
Był to dzień wyjątkowy; pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Na dobry początek wolontariusze przykleili każdemu „uśmiechniętą buźkę”, która przez cały dzień przypominała o życzliwości i uprzejmości.
Szkoła wypełniona była plakatami przypominającymi o Dniu Życzliwości, pozytywnymi cytatami i kartkami z uśmiechami do podarowania. Na korytarzach szkolnych pojawiły się DRZEWKA ŻYCZLIWOŚCI, na których uczniowie umieszczali na listkach myśli, pozdrowienia i miłe słowa.
Mamy nadzieję, że ten dzień zachęcił nas do spojrzenia na codzienność inaczej: po co narzekać i dąsać się na siebie, skoro można inaczej. Z każdej trudnej sytuacji jest jakieś wyjście, zawsze warto przeprosić, porozmawiać, pozytywnie nastawić się do siebie i do świata. Czasami wystarczy tylko szczery uśmiech i od razu życie staje się lepsze. Kilka pięknych uśmiechów zarejestrowaliśmy na fotografiach.
Bądźmy życzliwi nie tylko w ten wyjątkowy dzień – 21 listopada– ale przez cały rok!
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, pomoc i uczestnictwo.

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

Kategoria: