VII Historyczny Turniej „Jeden z dziesięciu” w PSP im. 11 Listopada w Gołoszach

Już po raz siódmy 24 maja 2019r. w PSP im. 11 Listopada 1918r. w Gołoszach odbył się gminny turniej historyczny „Jeden z dziesięciu” pod Patronatem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Wójta Gminy Błędów pt. „Polska – moja Ojczyzna”. Dziesięcioro uczestników Szkół Podstawowych z Wilkowa, Błędowa, Lipia i Gołosz popisywało się wiedzą o Polsce.

Swoją obecnością zaszczycił nas Gość Honorowy –sekretarz Gminy Błędów – Jacek Adamski, który skutecznie zabiegał, aby IPN ufundował nagrody dla wszystkich uczestników. Wspaniale wydane dzieła i gry edukacyjne stały się nie tylko cennym upominkiem, ale zarazem doskonałym źródłem informacji o naszej Ojczyźnie.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Panu Jackowi Adamskiemu za współpracę, ogromne zaangażowanie, czynny udział i pomoc w organizacji turnieju oraz za krzewienie patriotyzmu zgodnie z ideą Patrona naszej szkoły.

Wszystkich gości powitała dyrektor szkoły – Małgorzata Krasuska. Stroną organizacyjną zajęła się Genowefa Czarnecka, a prowadzącym był Emilian Matysiak.

Konkurs przypominał znany turniej telewizyjny „Jeden z dziesięciu”, a jego ideą było szerzenie wśród uczniów wiedzy o Polsce – zarówno w aspekcie historycznym, jak też współczesnym. Wszyscy uczestnicy świetnie odpowiadali na pytania, niemniej jednak gospodarze byli górą.

Tytuł Laureata zdobył uczeń kl. VIII PSP w Gołoszach – Patryk Snopek. Drugie miejsce zajął Michał Malarczyk – uczeń z tej samej szkoły. Obu przygotowywał do turnieju Emilian Matysiak. Na trzecim miejscu uplasował się Adrian Legucki – uczeń z PSP w Błędowie, którego opiekunem była Sylwia Woszczyk. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Według opinii członków Komisji i Pana Jacka Adamskiego uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy, zatem każdy z nich mógł czuć się zwycięzcą. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody książkowe, dyplomy oraz gadżety ufundowane przez Honorowego Patrona – Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie, które z przyjemnością wręczył sekretarz Gminy Błędów - Jacek Adamski wspólnie z dyrektor szkoły – Małgorzatą Krasuską.

Konkurs przebiegał w sympatycznej i „słodkiej” atmosferze (nie zabrakło łakoci przygotowanych przez rodziców ucz. kl. VIII), choć na twarzach odpowiadających malowała się powaga i lekki stres. Konkurs staje się nie tylko tradycją naszej szkoły, ale stanowi także wspaniałą intelektualną i patriotyczną „zabawę”.

Dyrektor szkoły oraz organizatorzy składają Instytutowi Pamięci Narodowej w Warszawie oraz Panu Jackowi Adamskiemu serdeczne podziękowania za pozytywne ustosunkowanie się do wcielenia w życie powyższego przedsięwzięcia.

 

Genowefa Czarnecka

Kategoria: