Wielkie dzieła Moniuszki w Grójcu

Mazowsze w Koronie wpisuje się w program obchodów Roku Stanisława Moniuszki, ustanowionego z okazji 200. rocznicy urodzin wielkiego polskiego kompozytora. Kolejny koncert tegorocznego cyklu, zatytułowany Stanisław Moniuszko – Wielkie Dzieła, odbędzie się 8 września o godz. 18:00 w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Grójcu. Wystąpią soliści i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego. Artyści zaprezentują dwie Litanie Ostrobramskie oraz Mszę e-moll Moniuszki, a także utwór Gaude Mater Polonia. Wstęp wolny.

Kolejny koncert tegorocznego cyklu Mazowsze w Koronie będzie miał wyjątkowo podniosły charakter. Świętowanie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w mazowieckich świątyniach nie może obejść się bez jego wspaniałych wielkich utworów religijnych. 8 września o godz. 18:00 w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, podczas koncertu pt. Stanisław Moniuszko – Wielkie Dzieła, usłyszymy trzy spośród nich: dwie Litanie Ostrobramskie – I F-dur i IV C-dur – w których kompozytor wykorzystał swoje doświadczenia z pracy nad pieśniami i kantatami, nawiązując także do stylu kantyczek ludowych oraz Mszę e-moll. Koncert otworzy utwór Gaude Mater Polonia.

Wyjątkowe dzieła wymagają odpowiedniego godnego wykonania. Po raz pierwszy w Grójcu wystąpią soliści i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją i batutą Bartosza Michałowskiego. Artystom na fortepianie towarzyszyć będzie Ewa Wilczyńska.

Mazowsze w Koronie jest projektem Mazowieckiego Instytutu Kultury. Tegoroczna edycja wpisuje się w obchody Roku Stanisława Moniuszki na Mazowszu. Ideą Mazowsza w Koronie od samego początku jest prezentacja szczególnego, pieczołowicie dobranego repertuaru w wykonaniu wybitnych artystów. Ma to jednak miejsce nie w specjalnie do tego przeznaczonych salach koncertowych, ale w wiekowych naznaczonych historią zabytkach architektury Mazowsza. W ciągu piętnastu dotychczasowych edycji odbyło się ponad 160 koncertów symfonicznych i kameralnych, z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.

Szczegółowe informacje na www.mazowszewkoronie.pl

Współorganizatorzy koncertu w Grójcu: Burmistrz Miasta Grójec, Grójecki Ośrodek Kultury i Parafia Rzymskokatolicka Świętego Mikołaja w Grójcu.

Radosław Lubiak

...........................................................

Czekamy na Panstwa artykuły, ogłoszenia i reklamy. Gazeta NOWE DNI. Kontakt: reklama@nowedni.pl, Tel. 510 005 664
...........................................................

Kategoria: