Zdrowe jedzenie u Boglewiczanek

Jest 15 grudnia 2019 r. dochodzi godz 12.00 pod świetlicą Ochotniczej Straży Pożarnej w Boglewicach przybywają goście - mieszkańcy Boglewic, sąsiadujących wsi, gminy Jasieniec i powiatu grójeckiego. Cieszą się członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Boglewicach, gdy zmierzają rodzice z dziećmi. Zainteresowanie związane było z realizacją działania pn. „Zdrowe jedzenie u Boglewiczanek”.
Było to zadanie publiczne w zakresie ochrony i promocji zdrowia z dofinansowaniem ze środków finansowych Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników pn.„Wsparcia działań na rzecz rolników i członków ich rodzin w obszarze polityki społecznej, zdrowotnej oraz edukacyjnej”.

Przedmiotem przedsięwzięcia było pokazanie nowych potraw z zapomnianych warzyw jak ciecierzyca, soczewica, cykoria, rukola. Boglewiczanki już od 10 grudnia b.r. przygotowywały farsz do pierogów na bazie ciecierzycy i pieczarek. Zorganizowane zostały stoiska ze zdrowa żywnością zbilansowanego całodziennego posiłku . W menu gościły dania:

I śniadanie owsianka z sosem truskawkowym/ malinowym, kanapki z pastą jajeczną/ z pastą awokado.

II śniadanie witaminowe smoothie,

Obiad zupa dyniowa z sokiem z pomarańczy z ziarnami i grzankami, pierogi z soczewicy, sok z boglewskich jabłek,

Podwieczorek ciasta kruche z ziarnami / jabłecznik dietetyczny,

Kolacja sałatka ze świeżych warzyw z granatem, cykoria z humusem w czuprynie kiełek, zakwas buraczany.

 Ciekawostką był chleb z mąki kukurydzianej , który wszystkim bardzo smakował.

W ramach pokazu kulinarnego przygotowano Witaminowe smoothie /koktajle owocowo-warzywne. Wykorzystując lokalne, łatwo dostępne, zdrowe produkty można urozmaicać i tworzyć nowe zdrowe i zbilansowane posiłki. Zmiana nawyków żywieniowych doprowadzi do obniżenia masy ciała. Członkinie KGW w Boglewicach chwalą podejmowanie różnych działań, same uczą się cały czas nowych rzeczy, urozmaicą posiłki dla siebie i rodziny, a są bardzo , bardzo chętne do uczestniczenia w pracach koła. Nasze stoiska odwiedziło 120 osób.

Strażacy Ochotniczej Straży w Boglewicach zaprezentowali pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomie. Pokaz powtarzali kilka razy aby lepiej można było przyswoić poszczególne etapy udzielania pomocy. Ćwiczyli młodsi i starsi, aby być gotowym do ratowania życia w sytuacji zagrożenia.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w pozyskaniu środków na realizację zadania publicznego

Pani Wójt Marcie Cytryńskiej oraz Panu Szymonowi Woźniakowi Kierownikowi Referatu Rozwoju i Promocji Gminy oraz Państwu Wioletcie i Cezaremu Sygockim za dostarczone owoce i warzywa. Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i poświecenie swojego cennego czasu w tak gorącym okresie przygotowań przedświątecznych.

 

Kronikarz KGW Boglewice Marianna Czamara

 

Kategoria: