Dożynki Powiatu Grójeckiego

Za nami podniosłe wydarzenie jakim są Dożynki Powiatu Grójeckiego. Tradycyjnie Święto Plonów obchodzone było w pierwszą niedzielę września w Lewiczynie.

Dożynki są świętem ludowym, mającym swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, są podziękowaniem za tegoroczne zbiory i jednocześnie prośbą o pomyślność przyszłych.  To prawdziwe  ukoronowanie  całorocznej pracy Rolników.  Tegoroczne Dożynki powiatowe były inne od poprzednich. Ze względu na zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, wydarzenie nie obejmowało części artystycznej i stoisk organizacji działających na terenie powiatu. Centralnym punktem uroczystości  była Msza Święta o godzinie 16.00. Celebrował ją Kardynał Kazimierz Nycz, który co roku nawiedza Lewiczyńskie Dożynki Powiatowe, aby swoim słowem pokrzepić wiernych i wyrazić wdzięczność za pracę rolników. Mszę poprzedził orszak dożynkowy, w którego skład weszli: poczet sztandarowy Powiatu Grójeckiego, grupy wieńcowe z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, Starostowie Dożynkowi Marzena i Grzegorz Kołacz, Gospodarze Dożynek: Starosta, Zarząd i Radni Powiatu, Wójtowie i Burmistrzowie gmin powiatu grójeckiego oraz Duchowieństwo.

Obchody Dożynek mogły się odbyć dzięki współpracy Starostwa Powiatowego w Grójcu  i  wszystkich 10 gmin z terenu powiatu.

Dziękujemy wszystkim za udział w Grójeckim Święcie Plonów. Zapraszamy ponownie za rok.

Kategoria: