Nowi Terytorialsi w szeregach 6 Mazowieckiej BOT

Mimo pandemii i trudnych warunków atmosferycznych, szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zasiliło prawie 90 nowych żołnierzy. Po intensywnym szkoleniu poligonowym, za chwilę będą musieli zmierzyć się z nowymi wywołanymi pandemią zadaniami. Staną się "pomocnym ramieniem i tarczą dla lokalnej społeczności" a dla wielu wzorem do naśladowania.

17 października br. 76 żołnierzy wypowiedziało słowa roty przysięgi, tym samym stając się żołnierzami Wojska Polskiego. 450 kilometrów od domu, bez udziału rodzin, ale w pełni świadomości wypowiedzianych słów, zakończyli pierwszy etap swojego żołnierskiego życia: - Wypowiedziane przez nas słowa przysięgi, odmienią nasze życie na zawsze. "Ja żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej. Bronić jej Niepodległości i granic..." To niezwykle honorowe słowa, obietnica, przysięga. Dziś każdy z nas przyrzekł, że niezależnie od okoliczności zdecyduje się walczyć za naszą ukochaną Polskę, co jest wyrazem naszej miłości do Ojczyny - powiedział podczas uroczystości szer. Robert Chmielewski.

Była to wyjątkowa przysięga. Po raz pierwszy żołnierze wypowiedzieli rotę salutując do sztandaru 6 Mazowieckiej BOT: - Nie są dziś obecni wasi najbliżsi, zaproszeni goście, przyjaciele naszej brygady. Chcę Wam jednak powiedzieć, że dzisiejsza przysięga jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii naszej brygady. To pierwsza przysięga, która została złożona na sztandar 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm Witolda Pileckiego - powiedział płk Przemysław Owczarek, dowódca 6 Mazowieckiej BOT.

Podczas uroczystości wyróżniono listem gratulacyjnym pięciu żołnierzy, którzy ukończyli szkolenie z najwyższym wynikiem. Byli to żołnierze: szer. Jacek Bartnicki, szer. Wioletta Cichecka, szer. Michał Golak, szer. Hayato Kitabatake, szer. Mateusz Szmulik.

10 października do przybywających na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, dołączyło 12 żołnierzy rezerwy, którzy rozpoczęli swoje szkolenie wyrównawcze. Podczas szkolenia służyli radą i doświadczeniem swoim młodszych kolegą, a w dniu przysięgi towarzyszyli im na placu apelowym.

To już 16 przysięga w historii 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, ale trzecia, która ze względu na panującą w kraju sytuację epidemiologiczną, odbyła się na terenie CSPWL w Wędrzynie.

Kim są nowi Terytorialsi?

To mieszkańcy powiatów: pruszkowskiego, przysuskiego, radomskiego, warszawskiego, otwockiego, grójeckiego, garwolińskiego, lipskiego, płockiego, legionowskiego, piaseczyńskiego, nowodworskiego, kozienicki, gostynińskiego.

Wśród nowych żołnierzy są m.in. kierownicy firm, dyrektor muzeum, przewodnik turystyczny, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Dużą grupę stanową również uczniowie szkół średnich i studenci.

Nowy model szkolenia

Z dniem 17 października zmienił się model szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Do końca roku wstrzymane zostały szkolenia rotacyjne oraz szkolenia poligonowe zintegrowane. Żołnierze w tym czasie prowadzić będą działania kryzysowe, głównie w ramach walki z pandemią koronawirusa. Nie są wstrzymane 16-dniowe szkolenia podstawowe i 8-dniowe szkolenia wyrównawcze ochotników, system rekrutacji zostaje podtrzymany. W jednostkach WOT prowadzone będą także szkolenia antykryzysowe, podnoszące kompetencje żołnierzy. Wszystkie szkolenia będą prowadzone z odpowiednim reżimem sanitarnym, aby do minimum ograniczyć ryzyko transmisji koronawirusa.

 

 

Kategoria: