Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu prosi o rozważne zachowania epidemiologiczne

Komunikat

W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń COVID-19 na Mazowszu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu prosi o rozważne zachowania epidemiologiczne mieszkańców powiatu grójeckiego podczas nadchodzącego święta zmarłych.

Zachęcamy do noszenia maseczki na cmentarzu, zachowania dystansu społecznego oraz ograniczenie kontaktów społecznych.

Maseczki nośmy prawidłowo – zakrywając nos i usta. Noszenie maseczki pod nosem nie przynosi spodziewanej ochrony!

Jeśli mamy jakiekolwiek objawy infekcji typu: duży ból głowy, uciążliwy katar, objawy definiowane jako grypa czy przeziębienie – zostańmy w domu, nie spotykajmy się z bliskimi, skontaktujmy się z lekarzem i wykonajmy niezbędne badania, by sprawdzić, czy nie jest to COVID-19.

Osoby zaszczepione są również narażone na zakażenie i powinny zachować reżim sanitarny.

Chrońmy siebie i bliskich przed zakażeniami!

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
w Grójcu

Jolanta Podlińska-Matysiak

........................................................................

Święto Wszystkich Zmarłych i Zaduszki 2021.
Apel Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.    

Szanowni Państwo,

nadchodzący weekend może mieć kluczowe znaczenie dla tempa wzrostu zachorowań na COVID-19. Obecna sytuacja jest bardzo trudna. Zakażeń przybywa lawinowo i spodziewamy się kolejnych wzrostów w najbliższych tygodniach.

Województwo mazowieckie znajduje się na czele regionów Polski, gdzie odnotowuje się najwyższe liczby nowych zakażeń. Wariant Delta, który zdominował cały świat, może zainfekować także osoby zaszczepione. Na szczęście szczepienie ratuje przed ciężkimi objawami tej choroby.

W najbliższych dniach będziemy odwiedzać groby naszych rodzin, bliskich i przyjaciół. Będziemy przemieszczać się między miastami, będziemy spotykać się w gronie bliższej i dalszej rodziny, będziemy masowo odwiedzać cmentarze w całym kraju.

Dlatego, w imieniu własnym i wszystkich pracowników Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej, którzy bez przerwy (w trybie 24 h/dobę) pracują nad zwalczaniem epidemii, prowadząc nadzór sanitarny związany z dochodzeniami epidemiologicznymi, nakładanymi kwarantannami, kieruję do Państwa apel z prośbą o wyjątkową wrażliwość i solidarność społeczną w tych dniach, o rozwagę i respektowanie obowiązujących przepisów mających ograniczać epidemię.

Dziękuję wszystkim, którzy mimo uciążliwości, podchodzą do ograniczeń z powagą i zrozumieniem sytuacji oraz uwzględniają w swoim postępowaniu kontekst etyczny, jakim jest ponoszenie odpowiedzialności za zdrowie swoje i bliskich a także innych osób.

Przepisy przeciwepidemiczne zostały ustanowione w celu ochrony zdrowia i życia mieszkańców naszego kraju. Stan epidemii nie został odwołany!

Nie ma obecnie obowiązku noszenia maseczki na otwartej przestrzeni. Zachęcam jednak Państwa do założenia maseczki podczas wizyty na cmentarzu. Bądźmy świadomi, że będzie trudno zachować w tych miejscach dystans społeczny. A tłum to otwarte wrota do rozprzestrzeniania się zakażenia. Jedna osoba zakażona wariantem Delta może roznieść zakażenie na 6-7 osób przebywających w pobliżu, jeśli nie ma zakrytego nosa i ust.

Maseczki nośmy prawidłowo – zakrywając nos i usta. Noszenie maseczki pod nosem nie przynosi spodziewanej ochrony! Natura rozprzestrzeniania się wirusa jest taka, że odkryty nos ponad założoną maseczką rozprowadza aerozol powietrza wraz z wirusami na znaczną odległość. Jest to szczególnie niebezpieczne w środkach komunikacji i we wszelkich zamkniętych pomieszczeniach. Nosimy maseczkę wówczas, kiedy jest obok nas grupa ludzi, których statusu zdrowia nie znamy.

Jeśli mamy jakiekolwiek objawy infekcji typu: duży ból głowy, uciążliwy katar, objawy definiowane jako grypa czy przeziębienie – zostańmy w domu, nie spotykajmy się z bliskimi, skontaktujmy się z lekarzem i wykonajmy niezbędne badania, by sprawdzić, czy nie jest to COVID-19.

Chrońmy siebie i bliskich przed zakażeniami!

Dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny

(jn)

 

 

 

Kategoria: