Wypadek pod Nowym Miastem

Warunki jazdy są trudne, dlatego policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Zmiana warunków atmosferycznych sprawia, że sytuacja  na drodze robi się zmienna, a co za tym idzie zdradliwa i niebezpieczna zarówno dla kierujących jak i dla pieszych.

Dzisiaj około godz. 9.00 w miejscowości Wierzchy na terenie gminy Nowe Miasto nad Pilicą, na drodze wojewódzkiej nr 707 doszło do kolizji drogowej, w wyniku której trasa była zablokowana przez blisko 5 godzin. 58-letni mężczyzna kierując ciągnikiem siodłowym z naczepą jadąc w kierunku Nowego Miasta nad Pilicą wpadł w poślizg, co doprowadziło do obrócenia samochodu, z którego wypadł ładunek. Kierowca jadącego z przeciwnej strony opla, chcąc uniknąć zderzenia zjechał do rowu. Z naczepy wypadły m. in. płytki ceramiczne, jedna z nich uderzyła w przednią szybę osobowego bmw, którym podróżowały trzy osoby. Uczestnicy zdarzenia nie potrzebowali hospitalizacji. Kierujący tirem był trzeźwy. Na miejscu pracowali policjanci, którzy przy współpracy straży pożarnej zorganizowali objazdy lokalnymi drogami.

Pamiętajmy, że w wielu miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, a w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.  

Pamiętajmy także o tym, że zmienne warunki pogodowe, opady śniegu i śliska nawierzchnia dróg, wymagają od kierowców szczególnej rozwagi i odpowiedniego przygotowania.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

/AW

Kategoria: