Historia

Udana konferencja naukowa „VII wieków Warki”

W dniach 19-20 listopada br. odbyła się w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce konferencja naukowa „VII wieków Warki”. Przedsięwzięcie współorganizowane przez wareckie Muzeum oraz Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zgromadziło ponad 20 prelegentów reprezentujących różne instytucje naukowe i kulturalne z terenu całej Polski. Swoje wykłady wygłosili m.in.

Kategoria: 

Laureaci konkursu „Dwa oblicza Pułaskiego” z wizytą w Trójmieście

W dn. 12-15 października laureaci VI edycji konkursu „Dwa oblicza Pułaskiego” pod opieką pracowników Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wyjechali do Gdyni. Wycieczka, będąca nagrodą dla najlepszych uczestników konkursowych zmagań, dostarczyła wielu atrakcji i pozwoliła na zawarcie przyjaźni i integrację młodzieży z różnych stron województwa mazowieckiego. Dwójce uczestników wycieczki, którzy w konkursie osiągnęli najwyższy wynik punktowy, pozwoliła ona również na przeżycie niesamowitej marynarskiej przygody na pokładzie ORP „Gen. K. Pułaski”.

Kategoria: 

Dzień Kazimierza Pułaskiego

8 października Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zorganizowało Dzień Kazimierza Pułaskiego. W piękne piątkowe popołudnie, zgromadziliśmy się pod pomnikiem patrona muzeum aby oddać mu cześć w rocznicę jego śmierci.
Pomimo, iż z powodu pandemii uroczystości miały nieco skromniejszy charakter, do winiarskiego parku przybyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu i miasta, instytucji kultury, organizacji społecznych oraz uczelni i szkół.

Kategoria: 

Obchody 82. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę

W piątek 17 września odbyły się obchody 82. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka.
Po mszy w kościele pw. Świętego Mikołaja BM w Grójcu zebrani  kombatanci, przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych, dowództwo oraz żołnierze Grójeckiego Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej, uczniowie grójeckich i powiatowych szkół, harcerze Hufca ZHP Grójec wraz z pocztami sztandarowymi oraz zaproszeni goście uczestniczyli w apelu pamięci, salwie honorowej  oraz złożeniu wiązanek pod pomnikiem Sybiraków.

Kategoria: 

Wystawa „VII wieków Warki”

„Z radością i satysfakcją zapraszamy Państwa na warecki rynek - serce miasta, na wystawę plenerową z okazji 700-lecia Warki. Zapraszamy w podróż przez „VII wieków Warki” od roku 1321 po 2021, aby pozna lub przypomnie sobie dzieje naszej małej Ojczyzny, pięknej ziemi nad Pilicą, choćbardzo doświadczonej przez historię. Pomimo, że nie znamy dokładnej daty uzyskania praw miejskich przez Warkę, rok 1321 w materiałach źródłowych jawi się jako data przełomowa i symboliczna.

Kategoria: 

AWANS NA KOLEJNY STOPIEŃ WOJSKOWY MAJORA RYSZARDA RUSZKOWSKIEGO

AWANS NA KOLEJNY STOPIEŃ WOJSKOWY MAJORA RYSZARDA RUSZKOWSKIEGO ŻOŁNIERZA ARMII KRAJOWEJ OBWODU „GŁUSZEC”- GRÓJEC W GRÓJCU

W dniu 25 lutego 2021 roku z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych na stopień majora mianowany został Kpt. Ryszard Ruszkowski żołnierz Armii Krajowej Obwodu „Głuszec”-Grójec w Grójcu. Decyzję podpisał Minister Obrony Narodowej.

 

Kategoria: 

Seminarium online ,,Żydowska społeczność Warki’’

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zachęca do obejrzenia transmisji online seminarium pt. "Żydowska społeczność Warki" organizowanego w 80. rocznicę wyprowadzenia wareckich Żydów do warszawskiego Getta.

Transmisja przez Internet za pośrednictwem strony Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego na Facebooku rozpocznie się 22 lutego 2021 r. o godz. 11.00

W programie:
* Powitanie i wprowadzenie – Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Kategoria: 

Pamiętając o bohaterze

Pomimo panującej pandemii w dniu 3 lutego 2021r w Belsku Dużym odbyły się kameralne uroczystości upamiętniające Bohatera spod Somosierry Płk Jana Kozietulskiego w 200. rocznicę jego śmierci.  
Rozpoczęła je uroczysta Msza święta w kościele pw. Świętej Trójcy w Belsku Dużym, celebrowana przez ks. Bartłomieja Pergoła, notariusza Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Gości powitał w imieniu Wójta Gminy Władysława Piątkowskiego, proboszcza parafii ks. Jarosława Siuchty oraz własnym Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Sikorski.

Kategoria: 

SPACERKIEM PO PARKU - odcinek 5

Czy pamiętacie Państwo nasze wspólne spacery po parku online? Wracamy do tego tematu, na zewnątrz zrobiło się mroźno, a nasz park jest trochę uśpiony. Tym razem zapraszamy do poznania jego walorów przyrodniczych. Ścieżka edukacyjna zaprowadzi nas z górnego parku do rzeki, pomoże zgłębić wiedzę o bogactwie skupisk roślinnych i ptasich w dolinie dolnej Pilicy. Stary park w Winiarach jest nie tylko zabytkiem kultury, ale wyróżnia się także niezwykłym bogactwem siedlisk przyrodniczych i populacji ptaków. Roślinność parku odznacza się dużą naturalnością.

Kategoria: 

Sebastian Olma Szefem Kuchni w Hotelu Pałac Mała Wieś

Mamy wielką przyjemność powitać w naszym pałacowym zespole jednego z najzdolniejszych Szefów Kuchni młodego pokolenia - Sebastiana Olmę. Od września objął on stanowisko Executive Head Chefa w naszym Hotelu, gdzie będzie odpowiadał za rozwój restauracji „Stara Wozownia”, obiektów bankietowo-konferencyjnych „Nowa Oranżeria” oraz „Szklarnia”, a także cukierni „Herbaciarnia Pałacowa” i sekcji cateringowej firmy.
 

Niezwykły talent połączony z wyjątkową osobowością i charyzmą

 

Jubileusz 100-lecia 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego

W niedzielę 2 sierpnia przedstawiciele Gminy Belsk Duży wzięli udział w Święcie 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich w 100-lecie powstania Pułku na zaproszenie organizatorów ppłk Wojciecha Kurzawy dowódcy 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich oraz rtm.kaw.och. Piotra Szakacza dowódcy Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego.

 

Kategoria: 

MOJA BABCIA WALCZYŁA O WOLNĄ POLSKĘ

Służba w WOT jest dla mnie obowiązkiem wobec Ojczyzny, realizowaniem zainteresowań, a także wyzwaniem rzuconym samemu sobie. Dzięki niej mam poczucie budowania czegoś ważnego i wyjątkowego.

Moja babcia, Aldona Warzecha z domu Tawrel ps. "Poziomka", urodziła się ok. 1926 roku w Tomaszach pod Grodnem. W czasie wojny służyła ze swoją siostrą Renatą w AK w Obwodzie Grodzieńskim jako sanitariuszka. Jej służba w AK wiązała się po wojnie pobytem w więzieniu i wyrokiem kary śmierci, której cudem uniknęła.

Kategoria: 

240 rocznica śmierci Bohatera Dwóch Narodów - Kazimierza Pułaskiego

W piątek 11 października odbyły się uroczyste obchody Dnia Pułaskiego w Warce. Uczczenie pamięci o Bohaterze dwóch narodów na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych uroczystości w powiecie.
Tegoroczna rocznica śmierci Pułaskiego rozpoczęła się mszą świętą w kościele Matki Bożej Szkaplerznej z licznym udziałem pocztów sztandarowych ze szkół powiatu grójeckiego, placówek im. Kazimierza Pułaskiego oraz innych instytucji związanych z powiatem.

Kategoria: 

1 września 1939 w Warce – filmowe wspomnienia

W niedzielne popołudnie 1 września 2019 roku, w godz. 15.00-17.00 zapraszamy Państwa do Centrum Edukacyjno-Muzealnego na pokaz wyjątkowego materiału filmowego pt. „1 września 1939 r. we wspomnieniach mieszkańców Warki’’.

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, chcemy podzielić się z Państwem, wzruszającym i niezwykle cennym materiałem filmowym, który nagraliśmy w 2015 r. podczas przygotowań do wystawy „Warka - miasto dotknięte historią”.

Kategoria: 

W tę jedną wyjątkową noc w roku 18 maja zapraszamy Was do Muzeum

Przywdziewamy stroje z epoki Pułaskiego i przygotowujemy wiele atrakcji! Wstęp wolny od godz. 16.00 – do 24.00 (ostatnie wejście).

W programie:

Pałac Pułaskich:
dwie ekspozycje stałe:
„Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA"
„Warka – miasto dotknięte historią"

Centrum Edukacyjno-Muzealne:
19.00 Wernisaż wystawy „Mój czas, moja pasja. Malarstwo Małgorzaty Chojnackiej"
20.00 Recital fortepianowy Anny Tamary Bednarczuk

Kategoria: 

RÓŻA – POLSKA

RÓŻA – POLSKA, czyli wyjątkowe 100. urodziny Polski w PSP w Gołoszach.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Gołoszach nosi wyjątkowe imię – „11 Listopada 1918r.”-, dlatego wyjątkowo uroczyście uczciła 100. rocznicę Niepodległości Polski. Skrupulatnie realizowany przez cały 2018 rok program obchodów Jubilatki został zwieńczony patriotyczną uroczystością środowiskową 14 listopada 2018r. Dzień ten na trwale wpisał się w historię naszej szkoły.

Kategoria: 

Strony