Historia

AWANS NA KOLEJNY STOPIEŃ WOJSKOWY MAJORA RYSZARDA RUSZKOWSKIEGO

AWANS NA KOLEJNY STOPIEŃ WOJSKOWY MAJORA RYSZARDA RUSZKOWSKIEGO ŻOŁNIERZA ARMII KRAJOWEJ OBWODU „GŁUSZEC”- GRÓJEC W GRÓJCU

W dniu 25 lutego 2021 roku z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych na stopień majora mianowany został Kpt. Ryszard Ruszkowski żołnierz Armii Krajowej Obwodu „Głuszec”-Grójec w Grójcu. Decyzję podpisał Minister Obrony Narodowej.

 

Kategoria: 

Seminarium online ,,Żydowska społeczność Warki’’

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zachęca do obejrzenia transmisji online seminarium pt. "Żydowska społeczność Warki" organizowanego w 80. rocznicę wyprowadzenia wareckich Żydów do warszawskiego Getta.

Transmisja przez Internet za pośrednictwem strony Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego na Facebooku rozpocznie się 22 lutego 2021 r. o godz. 11.00

W programie:
* Powitanie i wprowadzenie – Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Kategoria: 

Pamiętając o bohaterze

Pomimo panującej pandemii w dniu 3 lutego 2021r w Belsku Dużym odbyły się kameralne uroczystości upamiętniające Bohatera spod Somosierry Płk Jana Kozietulskiego w 200. rocznicę jego śmierci.  
Rozpoczęła je uroczysta Msza święta w kościele pw. Świętej Trójcy w Belsku Dużym, celebrowana przez ks. Bartłomieja Pergoła, notariusza Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Gości powitał w imieniu Wójta Gminy Władysława Piątkowskiego, proboszcza parafii ks. Jarosława Siuchty oraz własnym Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Sikorski.

Kategoria: 

SPACERKIEM PO PARKU - odcinek 5

Czy pamiętacie Państwo nasze wspólne spacery po parku online? Wracamy do tego tematu, na zewnątrz zrobiło się mroźno, a nasz park jest trochę uśpiony. Tym razem zapraszamy do poznania jego walorów przyrodniczych. Ścieżka edukacyjna zaprowadzi nas z górnego parku do rzeki, pomoże zgłębić wiedzę o bogactwie skupisk roślinnych i ptasich w dolinie dolnej Pilicy. Stary park w Winiarach jest nie tylko zabytkiem kultury, ale wyróżnia się także niezwykłym bogactwem siedlisk przyrodniczych i populacji ptaków. Roślinność parku odznacza się dużą naturalnością.

Kategoria: 

Sebastian Olma Szefem Kuchni w Hotelu Pałac Mała Wieś

Mamy wielką przyjemność powitać w naszym pałacowym zespole jednego z najzdolniejszych Szefów Kuchni młodego pokolenia - Sebastiana Olmę. Od września objął on stanowisko Executive Head Chefa w naszym Hotelu, gdzie będzie odpowiadał za rozwój restauracji „Stara Wozownia”, obiektów bankietowo-konferencyjnych „Nowa Oranżeria” oraz „Szklarnia”, a także cukierni „Herbaciarnia Pałacowa” i sekcji cateringowej firmy.
 

Niezwykły talent połączony z wyjątkową osobowością i charyzmą

 

Jubileusz 100-lecia 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego

W niedzielę 2 sierpnia przedstawiciele Gminy Belsk Duży wzięli udział w Święcie 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich w 100-lecie powstania Pułku na zaproszenie organizatorów ppłk Wojciecha Kurzawy dowódcy 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich oraz rtm.kaw.och. Piotra Szakacza dowódcy Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego.

 

Kategoria: 

MOJA BABCIA WALCZYŁA O WOLNĄ POLSKĘ

Służba w WOT jest dla mnie obowiązkiem wobec Ojczyzny, realizowaniem zainteresowań, a także wyzwaniem rzuconym samemu sobie. Dzięki niej mam poczucie budowania czegoś ważnego i wyjątkowego.

Moja babcia, Aldona Warzecha z domu Tawrel ps. "Poziomka", urodziła się ok. 1926 roku w Tomaszach pod Grodnem. W czasie wojny służyła ze swoją siostrą Renatą w AK w Obwodzie Grodzieńskim jako sanitariuszka. Jej służba w AK wiązała się po wojnie pobytem w więzieniu i wyrokiem kary śmierci, której cudem uniknęła.

Kategoria: 

240 rocznica śmierci Bohatera Dwóch Narodów - Kazimierza Pułaskiego

W piątek 11 października odbyły się uroczyste obchody Dnia Pułaskiego w Warce. Uczczenie pamięci o Bohaterze dwóch narodów na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych uroczystości w powiecie.
Tegoroczna rocznica śmierci Pułaskiego rozpoczęła się mszą świętą w kościele Matki Bożej Szkaplerznej z licznym udziałem pocztów sztandarowych ze szkół powiatu grójeckiego, placówek im. Kazimierza Pułaskiego oraz innych instytucji związanych z powiatem.

Kategoria: 

1 września 1939 w Warce – filmowe wspomnienia

W niedzielne popołudnie 1 września 2019 roku, w godz. 15.00-17.00 zapraszamy Państwa do Centrum Edukacyjno-Muzealnego na pokaz wyjątkowego materiału filmowego pt. „1 września 1939 r. we wspomnieniach mieszkańców Warki’’.

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, chcemy podzielić się z Państwem, wzruszającym i niezwykle cennym materiałem filmowym, który nagraliśmy w 2015 r. podczas przygotowań do wystawy „Warka - miasto dotknięte historią”.

Kategoria: 

W tę jedną wyjątkową noc w roku 18 maja zapraszamy Was do Muzeum

Przywdziewamy stroje z epoki Pułaskiego i przygotowujemy wiele atrakcji! Wstęp wolny od godz. 16.00 – do 24.00 (ostatnie wejście).

W programie:

Pałac Pułaskich:
dwie ekspozycje stałe:
„Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA"
„Warka – miasto dotknięte historią"

Centrum Edukacyjno-Muzealne:
19.00 Wernisaż wystawy „Mój czas, moja pasja. Malarstwo Małgorzaty Chojnackiej"
20.00 Recital fortepianowy Anny Tamary Bednarczuk

Kategoria: 

RÓŻA – POLSKA

RÓŻA – POLSKA, czyli wyjątkowe 100. urodziny Polski w PSP w Gołoszach.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Gołoszach nosi wyjątkowe imię – „11 Listopada 1918r.”-, dlatego wyjątkowo uroczyście uczciła 100. rocznicę Niepodległości Polski. Skrupulatnie realizowany przez cały 2018 rok program obchodów Jubilatki został zwieńczony patriotyczną uroczystością środowiskową 14 listopada 2018r. Dzień ten na trwale wpisał się w historię naszej szkoły.

Kategoria: 

Święto Flagi w Błędowie

29 kwietnia w Błędowie obchodziliśmy Święto Flagi. Wydarzenie to zbiegło się w tym roku ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę, co znalazło odzwierciedlenie między innymi w udekorowaniu całego Błędów flagami narodowymi.
Uroczystości rozpoczęło odśpiewanie Roty, po którym nastąpiło przekazanie flagi narodowej przez Wójta Gminy Błędów Marka Mikołajewskiego pocztowi Związku Harcerstwa Polskiego. Flaga została następnie wciągnięta na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego który odśpiewany został przez wszystkich zebranych.

Kategoria: 

Finał VI edycji konkursu pt. „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”

Walka o pamięć i cześć” odbywał się dwuetapowo. W etapie pierwszym – szkolnym, uczestnicy musieli przygotować prezentację multimedialną o dowolnie wybranej postaci Żołnierza Niezłomnego. Drugi etap to test wiedzy o antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym z lat 1944 – 1963. W konkursie wzięło udział 107 uczniów z 14 szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego i przysuskiego.

Kategoria: 

6. edycja konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”

6. edycja konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć” w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi
W piątek, 2 marca 2018 r., uczniowie Technikum im. Tomasza Nocznickiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, wzięli udział w etapie szkolnym szóstej edycji konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”. Konkurs odbywa się co roku, przy okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada na dzień 1 marca.

Kategoria: 

Święto Bohatera spod Somosierry w Belsku

W dniu 4 lutego 2018 roku odbyła się organizowana przez Samorząd Gminy Belsk Duży uroczystość 197. rocznicy śmierci płk. Jana Kozietulskiego.

Tegoroczne obchody rozpoczęła uroczysta msza święta celebrowana przez ks. proboszcza Jarosława Siuchtę w Kościele Świętej Trójcy w Belsku Dużym. Mszę z udziałem wójta, radnych Gminy Belsk Duży, wojska, dyrektorów szkół i jednostek gminnych, organizacji pozarządowych, przedstawicieli jednostek OSP, mieszkańców oraz pocztów sztandarowych zakończyło uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą płk. Jana Kozietulskiego.

Kategoria: 

Wycieczka do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W ciekawej lekcji historii uczestniczyli 6 grudnia uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi z klas: II Technikum Ekonomicznego/Technik Spedytor i II Technikum Ogrodniczego, zwiedzając Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, które pełni nie tylko funkcję placówki muzealnej ale jest też pomnikiem i symbolem. Gmach muzeum powstał w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej Warszawy, zwanej Dzielnicą Północną.

Kategoria: 

Strony