Historia

RÓŻA – POLSKA

RÓŻA – POLSKA, czyli wyjątkowe 100. urodziny Polski w PSP w Gołoszach.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Gołoszach nosi wyjątkowe imię – „11 Listopada 1918r.”-, dlatego wyjątkowo uroczyście uczciła 100. rocznicę Niepodległości Polski. Skrupulatnie realizowany przez cały 2018 rok program obchodów Jubilatki został zwieńczony patriotyczną uroczystością środowiskową 14 listopada 2018r. Dzień ten na trwale wpisał się w historię naszej szkoły.

Kategoria: 

Święto Flagi w Błędowie

29 kwietnia w Błędowie obchodziliśmy Święto Flagi. Wydarzenie to zbiegło się w tym roku ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę, co znalazło odzwierciedlenie między innymi w udekorowaniu całego Błędów flagami narodowymi.
Uroczystości rozpoczęło odśpiewanie Roty, po którym nastąpiło przekazanie flagi narodowej przez Wójta Gminy Błędów Marka Mikołajewskiego pocztowi Związku Harcerstwa Polskiego. Flaga została następnie wciągnięta na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego który odśpiewany został przez wszystkich zebranych.

Kategoria: 

Finał VI edycji konkursu pt. „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”

Walka o pamięć i cześć” odbywał się dwuetapowo. W etapie pierwszym – szkolnym, uczestnicy musieli przygotować prezentację multimedialną o dowolnie wybranej postaci Żołnierza Niezłomnego. Drugi etap to test wiedzy o antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym z lat 1944 – 1963. W konkursie wzięło udział 107 uczniów z 14 szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego i przysuskiego.

Kategoria: 

6. edycja konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”

6. edycja konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć” w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi
W piątek, 2 marca 2018 r., uczniowie Technikum im. Tomasza Nocznickiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, wzięli udział w etapie szkolnym szóstej edycji konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”. Konkurs odbywa się co roku, przy okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada na dzień 1 marca.

Kategoria: 

Święto Bohatera spod Somosierry w Belsku

W dniu 4 lutego 2018 roku odbyła się organizowana przez Samorząd Gminy Belsk Duży uroczystość 197. rocznicy śmierci płk. Jana Kozietulskiego.

Tegoroczne obchody rozpoczęła uroczysta msza święta celebrowana przez ks. proboszcza Jarosława Siuchtę w Kościele Świętej Trójcy w Belsku Dużym. Mszę z udziałem wójta, radnych Gminy Belsk Duży, wojska, dyrektorów szkół i jednostek gminnych, organizacji pozarządowych, przedstawicieli jednostek OSP, mieszkańców oraz pocztów sztandarowych zakończyło uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą płk. Jana Kozietulskiego.

Kategoria: 

Wycieczka do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W ciekawej lekcji historii uczestniczyli 6 grudnia uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi z klas: II Technikum Ekonomicznego/Technik Spedytor i II Technikum Ogrodniczego, zwiedzając Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, które pełni nie tylko funkcję placówki muzealnej ale jest też pomnikiem i symbolem. Gmach muzeum powstał w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej Warszawy, zwanej Dzielnicą Północną.

Kategoria: 

Scarlett Johansson ma związki z Grójcem

Ciekawa wiadomość – amerykańska aktorka Scarlett Johansson ma związki z Grójcem. Brat jej pradziadka nazywał się Mosze Szlamberg i był żydowskim kupcem mieszkającym przed wojną przy ul. Warszawskiej. Wraz z rodziną zginął w getcie warszawskim.
Aktorka dowiedziała się o tym w programie "Finding Your Roots", w którym gwiazdy odkrywają szczegóły dotyczące historii swoich przodków.
Pradziadek aktorki przed wojną wyjechał do Stanów Zjednoczonych i dzięki temu przeżył.
Scarlett Johansson nie mogła ukryć łez, gdy dowiedziała się o tragicznym losie swoich przodków.

Kategoria: 

Dzień Niepodległości - Premiera książki Mała Wieś i jej dzieje

Zapraszamy na wspólną celebrację Narodowego Święta Niepodległości do Małej Wsi. Pałac w Małej Wsi był świadkiem wielu ważnych wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 roku - tu mieszkał książę regent Zdzisław Lubomirski, który przekazał władzę Józefowi Piłsudskiemu, tu odbywało się wiele spotkań poprzedzających to wydarzenie. Niezwykłe miejsce, świadek wielu historii i miejsce zamieszkania wielu bohaterów naszego narodu doczekał się pierwszej pracy opisującej jego dzieje!

Kategoria: 

73 ROCZNICA BITWY PARTYZANCKIEJ POD GRUSZKĄ

Środowisko Gwardii Ludowej,  SLD, Stowarzyszenie Pokolenia i Wojewódzki Oddział Świętokrzyski Związku Weteranów i Rezerwistów WP zorganizowało w dniu 24 września 2017 r., uroczystości związane z 73 rocznicą bitwy partyzanckiej pod Gruszką.
Wspomniane uroczystości odbyły się pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie w miejscowości Gruszka – Jóźwików (powiat konecki, woj. świętokrzyskie) gdzie w dniach 29-30 września 1944 r stoczona została bitwa pomiędzy partyzantami z Gwardii Ludowej  (ok. 1500 osób) a  kilkutysięczną formacją niemieckiego wojska i policji.

Kategoria: 

Ekipa TVP Historia z kamerą w naszej gminie

Gminę Belsk Duży odwiedziła ekipa telewizyjna kanału TVP Historia. Reżyser programu Leszek Lombardzki wraz z prezenterką Anną Andrzejczyk i prof. dr hab. Radosławem Lolo przemierzali z kamerą różne zakątki naszej gminy, pokazując jej historię, walory oraz ciekawe i atrakcyjne miejsca. Zobaczymy w nim m. in. Rezerwat Modrzewina, Lewiczyńskie Sanktuarium, kościół i zabytkowe cmentarze w Belsku Dużym i przepiękny zespół Pałacowo-Parkowy w Małej Wsi.

Kategoria: 

Oto Ja jestem z Wami…

Od XII wieku sześćdziesiąt dni po Wielkanocy Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Gdyby pokusić się o ocenę tylko zewnętrznej formy obrzędów liturgicznych tego dnia, można byłoby powiedzieć, że jest to najbardziej uroczyste wydarzenie w życiu katolików w całym roku. Udekorowanymi ulicami miast i wiejskimi drogami przemierzają barwne procesje eucharystyczne, zatrzymujące się przy czterech ołtarzach. W miejscach tych odśpiewywane są fragmenty Dobrej Nowiny o Jezusie z Nazaretu zapisane przez czterech ewangelistów.

Kategoria: 

OBCHODY 72 ROCZNICY ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

OBCHODY 72 ROCZNICY ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ W EUROPIE POD POMNIKIEM ZAMORDOWANYCH W LATACH 1939 -1945 W LESIE CZĘSTONIEW.
Pod pomnikiem postawionym i oddanym dla „PAMIĘCI OFIAR HITLERYZMU ZAMORDOWANYCH W TYM LESIE W LATACH 1939-45 W XXX ROCZNICĘ ZWYCIĘSTWA” w 1975r. a odrestaurowanym w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej
w Europie w 2015r. przez JW. 3411 Grójec i Koło Nr 8 Powiatowego Oddziału Grójeckiego
Związku Weteranów i Rezerwistów WP (POG ZWiR WP), w dniu 09.05.2017r. odbyły się uroczystości upamiętniające ten fakt historyczny.

Kategoria: 

WSPOMNIENIA Z PODRÓŻY PATRIOTYCZNO-HISTORYCZNEJ

WSPOMNIENIA Z PODRÓŻY PATRIOTYCZNO-HISTORYCZNEJ ORGANIZOWANEJ PRZEZ POWIATOWY ODDZIAŁ GRÓJECKI ZWIĄZKU WETERANÓW I REZERWISTÓW WP.
W dniach od 22- 26.04.2017r. z inicjatywy Powiatowego Oddziału Grójeckiego ZWiR WP, członkowie tego związku z Grójca i Mogielnicy oraz osoby niezrzeszone w tym związku z powiatu grójeckiego, uczestniczyli w pełnej wrażeń autokarowej podróży patriotyczno-historycznej w rejony południowo-wschodniej części Polski, Słowacji i Węgier.

Kategoria: 

OBCHODY ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY ORAZ 73. ROCZNICY AKCJI NA CARITAS

OBCHODY ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W GRÓJCU ORAZ 73. ROCZNICY AKCJI NA CARITAS.
Nadziei uczą ci, co na stos
Umieli rzucić, swój życia los
Za ojców groby…
Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi
Zwycięskiej chwały nadchodzą dni
Dopomóż Boże i wytrwać daj
Tu nasze miejsce, to nasz kraj!

Kategoria: 

Niezłomni uczczeni w Goszczynie

5.03.17 w Goszczynie odbyły się uroczystości związane z Dniem Żołnierzy Niezłomnych. W programie znalazła się Msza Święta, apel pamięci, salwa honorowa, wiązanka pieśni patriotycznych oraz poczęstunek wojskową grochówką. Głównym organizatorem uroczystości był Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego Michał Pruś. (Pełna relacja tekstowa wkrótce).

Galeria zdjęć: https://www.facebook.com/NoweDni/

red.

05.03.17

Kategoria: 

Błędów uczcił 98 Rocznicę Odzyskania Niepodległości

Uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny rozpoczęto obchody 98 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Następnie po dźwiękach Hymnu Narodowego odegranego przez orkiestrę OSP Błędów, delegacje szkół, przedszkola, władz samorządowych, zakładów pracy, instytucji oraz osoby prywatne złożyły wiązanki kwiatów przy Pomniku Pamięci Narodowej.
Więcej zdjęć: http://www.bledow.pl/news,125,bledow-uczcil-98-rocznice-odzyskania-niepo...

16.11.16

Kategoria: 

OBCHODY 73 ROCZNICY BITWY POD LENINO W WARSZAWIE POD POMNIKIEM KOŚCIUSZKOWCÓW

W dniu 12.10.2016r w 73 rocznicę wejścia do walki żołnierza polskiego na froncie wschodnim w II wojnie światowej w Europie, pod pomnikiem „Kościuszkowca” w Warszawie zostały zorganizowane z tej okazji uroczystości pod patronatem I Brygady Pancernej w Wesołej i Stowarzyszenia Rodzin Kościuszkowskich.

Kategoria: 

OBCHODY 71 ROCZNICY BITWY PARTYZANCKIEJ POD GRUSZKĄ

Środowisko Gwardii Ludowej,  SLD, Stowarzyszenie Pokolenia i Wojewódzki Oddział Świętokrzyski Związku Weteranów i Rezerwistów WP zorganizowało w dniu 25 września 2016 r., uroczystości związane z 72 rocznicą bitwy partyzanckiej pod Gruszką.
Wspomniane uroczystości odbyły się pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie w miejscowości Gruszka – Jóźwików (powiat konecki, woj. świętokrzyskie ) gdzie w dniach 29-30 września 1944 r stoczona została bitwa pomiędzy partyzantami z Gwardii Ludowej 
(ok. 1500 osób) a  kilkutysięczną formacją niemieckiego wojska i policji.

Kategoria: 

PAMIĘTAMY O 1 WRZEŚNIA 1939r.

PAMIĘTAMY O 1 WRZEŚNIA 1939r. I O ŻOŁNIERZACH POLEGŁYCH W KAMPANII WRZEŚNIOWEJ ORAZ W II WOJNIE ŚWIATOWEJ NA ZIEMI GRÓJECKIEJ.
W roku bieżącym wzorem lat ubiegłych, członkowie POG ZWiR WP czynnie uczestniczyli w upamiętnianiu kolejnej (tym razem 77) rocznicy wybuchu II wojny światowej w Europie.
Staramy się uczestniczyć w rozpoczęciu roku szkolnego w szkołach a następnie z dziećmi tych szkół składać wiązanki i zapalać znicze pod pomnikami ofiar II wojny światowej i na grobach poległych żołnierzy w kampanii wrześniowej.

Kategoria: 

Strony